Gargždų Laugalių kapinės

2018-10-24
Posted in Lietuva
2018-10-24 ATA

Gargždų Laugalių kapinės


✵ Gargždų (Laugalių) kapinės randasi netoli miestelio. Anksčiau buvusios gerokai už jo, dėl spartaus urbanizacijos tempo, jos po truputį artėja prie miesto.

✵ Tradiciškai, jokių nuorodų ar gatvės ženklų nuo kelio į kapines nėra. Tik prie pat įvažiavimo į kapinių aikštelę stovi medinis, nuo senumo pajuodęs ir vos įskaitomas užrašas, jog tai Civilinės kapinės. Ir už tai – ačiū.

✵ Nuo 2012 metų iš aukštų Gargždų tribūnų sklandė kalbos, jog netrukus prasidės kolumbariumo statyba. Panašu, kad 2018 pabaigoje įdėja po truputį įgauna realų pavidalą. Labai gražu, kad vietoje, kurioje ketinama statyti kolumbariumą nenupjaustyti didieji medžiai, o saugant juos darbai vykdomi aplink juos. Tikėkimės, kad kapines papuoš arba bent jau nesubjauros kolumbariumai.

✵ Prie centrinių kapinių vartų – tvarkinga automobilių parkavimo aikštelė. Pagrindinio įėjimo vartai – masyvūs, stumdomi ir neva rakinami, tik bėgeliai, kuriais jie turėtų būti stumdomi – panašu, kad nenaudojami ir užaugę. Vadinasi vartų niekas neuždarinėja. Gal tuomet kapinių prižiūrėtoja visą naktį budi prie vartų? Šalia, kapinių prižiūrėtojos pastatas. Kas liečia kapinių priežiūrą. Taip jau susiklostė (greičiausiai paveldėjome iš TSRS laikų), kad kapinių priežiūra iš esmės užsiima tik kapų savininkai, o kapinių prižiūrėtojai, beje, gaunantys atlyginimus, o negyvenantys iš išmaldos, kapinių priežiūra užsiima tik formaliai. Tuo tarpu, vieša paslaptis, kad už papildomą mokestį – šiose kapinėse „mielai” prižiūrimi kapeliai tų žmonių, kurie papildomai susimoka… Kapinių prižiūrėtojos langus „puošia” įvairias ritualines ir kitas paslaugas teikiančių asmenų ir firmų kontaktai. Viskas itin komercializuota.

✵ Kapinių teritorijoje nemažai gražių medžių. Ačiū Diev, medžių kirtimo vajus šias kapines iš nedaugelio, aplenkė.

✵ Šiose kapinėse „solidaus” dydžio kapaviečių plotai – netrūksta 6, 9 ir daugiau kvadratinių metrų ploto. Praėjimai tarp kapaviečių – platūs ir erdvūs. Klausimas iš kur toks dosnumas?

✵ Bet labiausiai įsimintina šiose kapinėse spindesio ir skurdo kontrastas. Kapinių teritorija padalinta į dvi erdves – spindinčias, prižiūrimas kapavietes ir absoliučiai apleistą visiškai neseną kapinių dalį. Tai Laugalių globos namų, arba skambesniu pavadinumu besivadinančios „Laugalių pensionato” kapinaitės. Tereikia įsivaizduoti, kaip turėtų jaustis šių globos namų kontingentas, matydamas kur jie atguls išėję anapilin. Ši apleista, apgriuvusi ir nušiurusi Gargždų kapinių dalis, turėtų būti didžiulė gėda tiems, kas atsakingi už šių kapinių priežiūrą. Visgi taip neturėtų būti…icon-car.pngKML-LogoFullscreen-LogoGeoJSON-LogoGeoRSS-Logo
Gargždų (Laugalių) kapinės

Žemėlapis kraunasi - prašom palaukti...

Gargždų (Laugalių) kapinės 55.709778, 21.355405
, ,